Czuby - dzielnica PDF Drukuj Email

Lublin - Czuby Północne

 

Lublin

Położenie dzielnicy "Czuby Północne" na planie Lublin

Czuby

dzielnica mieszkaniowa Lublina w południowej części miasta, mająca ok. 40.000 mieszkańców. Łączne określenie dwóch administracyjnych dzielnic miasta: Czuby Północne i Czuby Południowe, które dzieli ul. Jana Pawła II.

Liczba ludności Czubów
30 - 40 tys. osób

 

Dzielnice graniczą od zachodu z dzielnicą Węglin, od północy z tzw. LSM-em (dzielnicą Rury) i Konstantynowem, od wschodu zamyka je Lubelski Klub Jeździecki i Bystrzyca, od południa graniczą z torami PKP i lasem Stary Gaj. Charakteryzują się równoleżnikowym położeniem, ukształtowanym przez dwa wąwozy, "Rury Jezuickie" i "Czuby", biegnące wzdłuż granic tych dzielnic, oraz zwartą zabudową wielorodzinną.

 

 

9 czerwca 1987 roku w parafii pw. św. Rodziny gościł papież Jana Paweł II. Wtedy to miało miejsce wbudowanie kamienia węgielnego pod przyszłą świątynię.

Ulicę, przy której znajduje się kościół, nazwano ulicą Jana Pawła II.

 

 

Trwa adaptacja wąwozu pomiędzy osiedlami Poręba, Łęgi, Widok, Skarpa, Górki na tereny rekreacyjne, tzw. Park Jana Pawła II. Wybór imienia związany jest z tym, że w wąwozie usytuowano sektory na potrzeby organizacji Mszy odprawianej przez papieża.

 
 

Siedziba Zarządu i Rady Dzielnicy Czuby Północne mieści się przy ul. Kaczeńcowej 14.

 

 

Częściami dzielnicy Czuby Północne są osiedla mieszkaniowe:

 

  • Błonie, Łęgi, Ruta i Skarpa

 

Ciekawostki

 

  • W nieistniejącej już dzisiaj wsi Rury Brygidkowskie/Jezuickie, która obejmowała tereny dzisiejszej dzielnicy Czuby urodził się Bolesław Bierut.
  • Na terenie dzisiejszej parafii pw. Matki Bożej Różańcowej pod koniec PRL'u miał powstać dworzec PKP.
  • Dwupasmowa ulica Filaretów w pierwotnym zamyśle miała biec do miejsca, gdzie dziś stoi przystanek autobusowy, tzw. "osiedle Widok II".
  • Na początku zasiedlania terenów obecnej dzielnicy Czuby Południowe (ok. 1990- 1991 r.) spółdzielnia informowała kandydatów na mieszkańców o przyszłym kłopotliwym sąsiedztwie - dworcu.
  • Dziś dzielnice Czubów należą do najatrakcyjniejszych w Lublinie, a po dawnych planach zostały resztki przęseł drugiego wiaduktu pod pas ulicy Filaretów.

Źródło: Wikipedia

 

Mapa nowego Lublina


 
© 2011-2014 Rada Dzielnicy Czuby Północ - Lublin Lublin | by DJ | Napisz do nas